Tez – Proje Çalışmalarına Başlayan veya Çalışmalarını Sürdüren Öğrencilerime

Sevgili Öğrencilerim,

Lisansüstü öğreniminizde tez veya proje aşamasına geldiğinizde tüm araştırma ve çalışmalarınız sırasında enstitünüze, danışmanınıza karşı bazı yükümlülüklerinizin bulunduğu gibi öğrenci olarak bazı haklarınızın da bulunduğunu bilmeniz gerekmektedir. Bu sorumluluk ve haklarınızı enstitünüzden öğrenebileceğiniz gibi Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün web sayfasından da ulaşabilirsiniz.
“Lisansüstü Eğitim-Öğretim Programı Açılması ve Yürütülmesine Dair İlkeler” başlıklı yönergeye direkt olarak ulaşmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

http://www.yok.gov.tr/web/guest/icerik/-/journal_content/56_INSTANCE_rEHF8BIsfYRx/10279/13282424

“Marmara Üniversitesi Lisansüstü Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği” niçin ise direkt olarak aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

http://dosya.marmara.edu.tr/sbe/enstit%C3%BC_formlar/yonetmelik_yonerge/mu_yonetmelik_lisansustu_rg3u_v30_1_.pdf

Unutmayın ki yapacağınız ya da yapmakta olduğunuz teziniz/projeniz yalnızca bireysel olarak sizin değil, danışman hocanızla birlikte yaptığınız bir takım çalışmasıdır. Bu nedenle benim sizlere hatırlatacağım ve ihmal etmemeniz gereken en önemli konu hocanızla irtibatınızı kesmemeniz ve sürekli olarak iletişim içerisinde olmanızdır. Araştırma ve yayın yazma sürecinde size rehberlik edecek en önemli kişi danışman hocanızdır. Elbette bu süreç içerisinde geçerli sebeplerden dolayı kaydınızı dondurup ara verme veya danışman değişikliği yapma gibi haklarınızdan faydalanmak isteyebilirsiniz ancak bu durumlarda da mutlaka danışman hocanızın tavsiyelerini almanızı öneririm.